چرا بی چرا زندگانیم؟

دسته بندی :سفر + نامه 28 اسفند 1398
چرا بی چرا زندگانیم؟

چرا بی چرا زندگانیم؟


ما بی چرا زنده گانیم
آنان به چرا مرگ خود آگاهانند.

بر آنم تا دگر بار از چرا ها سخن گویم.
مرامم می دانید. بارها به هر طریق شما را فراخواندم تا در پیش تمام باور های خود یک چرا بگذارید از خویشتن در موردش سوال نمایید و تعمق و تدبر کنید که این باور از کجا آمده و چرا به چنین باوری مومنید.
به گمانم این کار برکات فراوانی دارد. بازنگری کردن در آنچه بدان باور داریم ما را به جایی می رساند که می بینیم بسیاری باورهای ما قبل از اینکه به من و شما متعلق باشند، محصول انتقال باورهای خانواده ،گذشتگان و رسانه مان است.
بدین سبب است که باور دارم اگر همین ما در نقطه ای دیگر از این کره خاکی بدنیا می آمدیم اعتقادات آنجا برایمان بدیهی پنداشته میشد، تنها به سبب قرابتی که بدان افکار داشتیم و درست به همین اندازه که از اعتقادات امروز خود دفاع می کنیم و خویشتن بر حق می پنداریم آنروز هم چنین می کردیم و خود هدایت شده و از قوم صالحین پنداشته دیگران برایمان گمراه بودند و دعا می کردیم آنها نیز روزی حقیقت را دریابند.
بسیار در شگفتم چطور این موضوع که اینقدر واضح می نماید بسیاری را بر می آشوباند می دانم تردید داشتن و شک کردن و فکر کردن کار ساده ای نیست وحشت اینکه شاید تمام عمر به ما دروغ گفته اند و خود مبلغ فریب دیگران شده ایم ویران کننده است.
فکر کردن کار ساده ای نیست برای همین به قول بزرگی همیشه در طول تاریخ تعداد مومنان بر متفکرین فزونی داشته، اکثریت ترجیح بر ادامه باورهای پیشینیان خود دارند در حالیکه نکته جالب این است که تقریبا در اکثر این مسلکها مقام تفکر والاتر از تعبد است.

نقدی که پیامبر اسلام بر کفار می کرد این بود که شما بر دین پدارن خود هستید و تفکر نمی کنید. بلکه مقلد هستید و دعوت به عقلانیت می کند و همه ما شنیده ایم یک ساعت تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است ولی باز راه آسان بر می گزینیم.

شما را می خوانم در همه چیز تردید کرده جسارت ورزید و مجدد بیندیشید منظورم فقط باورهای مذهبی نیست, بلکه تمامی باورها را می گویم بسیاری از ایشان به زندگی شما آسیب زده اند.
وقتی کسی از باورها و اعتقاداتم سوال می کند و می گوید آیا به فلان چیز اعتقاد داری من می پرسم نخست به من بگو اعتقادات از کجا می آیند تا من به تو بگویم به چه معتقدم.
شما نیز ببینید چه باورهایی به شما گفته ناتوان هستید دوست داشتنی نیستید زیادی هستید سر بارید حیف نان و تنبل هستید خنگ هستید و …
چرا فکر می کنید لیاقت شاد بودن را ندارید چرا گمان می کنید قربانی هستید؟

بیایید در همه باورهای خود تردید روا داریم و بپرسیم چرا من اینگونه ام.

محمد شاد

یه کوله گرد که هم خودش رو تو سفرهاش باز می آفرینه و هم مشاوره میده

مطالب زیر را حتما بخوانید:

 1. راحله مجتبوی گفته؛
  ۱۵:۲۳ ۱۴۰۰/۰۴/۲۸

  سلام بر شما قصه خوانده شده که برگ زندگی من شد
  شما رو به دوستان آفرینشگر حال خوب در دوره جامع با استادم معرفی کردم میخوام فیلم توضیحی داستان شما رو براتون بفرستم استاد من

  • راحله مجتبوی گفته؛
   ۱۵:۲۷ ۱۴۰۰/۰۴/۲۸

   درصفحه اینستاگرامبا ای دیsara-mojtabavi برام پیام بذارید ممنونم ومنو در مورد فرستادن فیلم داستان شما راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:
0